Bezpieczna energia z odpadów

Szczecińscy radni debatowali o stawkach za śmieci

Stawki za wywóz śmieci – to jeden z głównych tematów poruszanych w ubiegłym tygodniu przez szczecińskich radnych.

Nowe stawki

W miniony poniedziałek finałem dyskusji radnych było obniżenie stawek za wywóz śmieci w Szczecinie. Dotychczas mieszkańcy miasta zamieszkujący domy jednorodzinne za wywóz segregowanych odpadów płacili 57 zł miesięcznie, zaś w przypadku wrzucania nieczystości do jednego kubła było to już 85 zł. Lokalni politycy przegłosowali zmiany, które w życie wejdą w przyszłym roku. Będzie to odpowiednio: 50 i 80 zł.
Z kolei mieszkańcy bloków i kamienic wyrzucane śmieci rozliczają na podstawie ilości zużytej wody. Stawki do tej pory wynosiły 4,35 zł za metr sześcienny zużytej wody w przypadku gdy mieszkańcy lokum segregują odpady i 5,55 zł gdy tego nie robią. Po przyszłorocznych zmianach będzie to odpowiednio: 4 i 5 zł.

Kto ojcem sukcesu?

Teraz do zadań radnych należy ponowne zebranie deklaracji śmieciowych, które muszą wypełnić mieszkańcy. Jak podaje natomiast witryna Radioszczecin.pl, wśród radnych rozgorzała dyskusja, dlaczego propozycje obniżek sprzed kilku miesięcy spotkały się ze ścianą, podczas gdy obecna, prezydencka została przyjęta. Na łamach serwisu Dawid Krystek, szef lokalnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej argumentował, że gdy wiosną proponowano dokładnie takie same stawki związane z ustawą śmieciową, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej mówił, że są źle wyliczone.
Radnemu odpowiadał wiceprezydent Szczecina, Mariusz Kądziołka: – „Jak patrzę na pana to myślę, że takiego populizmu dawno już nie słyszałem. Ale rozumiem też pana. Chce pan być, będzie pan pewnie kandydatem na prezydenta miasta. Ale nie wiem czy pan nim zostanie” – tłumaczył na stronie Radioszczecin.pl.
Małgorzata Jacyta-Witt na łamach tejże gazety wyliczała także, że decyzja obniżenia stawek wywozu śmieci jest czysto populistyczna i tym samym dowodzi tego, że w mieście rozpoczęła się kampania wyborcza.
Polityczne spory nie zmieniają jednak faktu, że w nowym roku za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą mniej.
Na podstawie: Radioszczecin.pl