Bezpieczna energia z odpadów

Ustawa śmieciowa 2013: Dlaczego w Wielkopolsce zapłacą mniej?

Ustawa śmieciowa 2013 okiełznana w 21 Wielkopolskich gminach. Ich włodarze postanowili płacić mniej za wywóz odpadów komunalnych. Dlatego założyli związek śmieciowy. Dzięki porozumieniu zapłacą o 30 proc. mniej niż Poznaniacy.

Jak pisze Gazeta Wyborcza Poznań  21 wielkopolskich gmin stworzyło związek śmieciowy „Selekt”. Należą do niego m.in. Komorniki, Tarnowo Podgórne, Luboń, Mosina i Kościan. U nich podatek śmieciowy wyniesie o jedną trzecią mniej niż w stolicy Wielkopolski. Gdy Poznaniacy zapłacą 14,75 za śmieci segregowane i 19,50 za śmieci wrzucone do jednego kubła od głowy, to w gminach Selektu te opłaty wyniosą odpowiednio 10 i 14 złotych.

 

>>Ustawa śmieciowa 2013. Ile będą kosztować śmieci?

 

Ustawa śmieciowa 2013 jak obniżyć jej koszty

A jak 21 wielkopolskich gmin obniżyło wielkość podatku śmieciowego (raczej mieszczącego się w średniej stawek ogólnopolskich)? Razem poszukali jednego odbiorcy odpadów. Smieci komunalne z obszarów gmin związku Selekt trafią do Piotrkowa, do tamtejszej sortowni i kompostowni. Dodatkową zachętą dla gmin jest powstająca tam instalacja do produkcji paliwa z tworzyw sztucznych.

 

 

>>Produkują paliwo z plastykowych śmieci