Bezpieczna energia z odpadów

Ustawa śmieciowa. A jeśli nie złożyłeś deklaracji śmieciowej?

Nie złożyłeś deklaracji śmieciowej? Może cię to sporo kosztować. 31 marca w niektórych gminach minął ostateczny termin składania deklaracji śmieciowej. Kto tego nie zrobił może zapłacić więcej za śmieci. Gazeta Prawna przypomina, że w niektórych gminach w Polsce 31 marca był ostatnim terminem składania tzw. deklaracji śmieciowej. To dokument wypełniany przez właścicieli nieruchomości, którzy deklarują w nim wysokość składek za wywóz odpadów. Kto terminu nie dotrzymał musi się liczyć z tym, że decyzję za niego podejmą urzędnicy.

Problem dotyczy zwłaszcza właścicieli, którzy zakładali, że będą segregować śmieci – wtedy opłata śmieciowa jest znacznie niższa. Bo urzędnik, który nie otrzymał deklaracji na temat preferowanego sposobu gromadzenia odpadów, może przypisać zapominalskiego do grupy niesegregującej odpadów. A to oczywiście kosztuje odpowiednio więcej.

Być może jednak urzędnicy będą musieli ugiąć się w sprawie deklaracji. Bo jak wynika z cząstkowych raportów terenowych, np. w Kielcach deklarację śmieciową złożyło ledwie 30 proc. właścicieli nieruchomości. Ale gazeta zauważa, że deklaracje to niewielki problem w porównaniu z faktem, że wiele gmin jeszcze nie rozpisało przetargu na odbiór odpadów komunalnych. A ustawa śmieciowa zacznie w pełni działać już 1 lipca.