Bezpieczna energia z odpadów

Ustawa śmieciowa: Opłaty śmieciowe do podważenia?

Ustawa śmieciowa ma tak niejasne przepisy, że uchwały o wysokości opłat śmieciowych będą możliwe do podważenia w sądzie – ostrzega dziennik Rzeczpospolita.

Ustawa śmieciowa od miesięcy budzi kontrowersje. Z jednej strony nieprzygotowane samorządy z drugiej strony przepisy ustawy, które są niezbyt jasne. Właśnie te niejasne przepisy to według Rzeczpospolitej podstawa mogąca ułatwić zakwestionowanie na drodze sądowej legalności uchwał dotyczących wysokości opłat za odbiór odpadów.

Gazeta zwraca szczególną uwagę na rozpiętość opłat i ich diametralne różnice w zależności o gminy czy miasta. W jednych rejonach – przypomina Rzeczpospolita – odbiór śmieci niesegregowanych to 5- 9 złotych. Ale w wielu miastach stawki sięgają kilkudziesięciu złotych.

Ustawa śmieciowa. Uchwały gmin do sądów

Stąd zwraca się uwagę, że istnieje ryzyko, że właśnie w miastach, w których stawki będą wysokie, mieszkańcy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zakwestionują legalność uchwał w tych sprawach. Drugi problem mogący powodować próby sądowego podważania uchwał to zbiorowa odpowiedzialność za niesegregowanie śmieci i odpadów komunalnych.

Więcej na stronach Rzeczpospolitej