Bezpieczna energia z odpadów

Ustawa śmieciowa w Trybunale Konstytucyjnym

Ustawa śmieciowa, czyli przepisy o utrzymaniu czystości w gminach trafiły do Trybunału Konstytucyjnego. Radni Inowrocławia uważają je za niezgodne z Konstytucją. Boją się przegranej komunalnych spółek ze śmieciowymi gigantami w walce o przetargi na wywóz gminnych odpadów.  

Ustawa śmieciowa, czyli – Odbiór odpadów jest zadaniem własnym gminy. Tak więc to samorząd ma prawo do podejmowania decyzji o sposobie realizacji tego zadania – argumentuje na łamach „ Rzeczpospolitej” Ryszard Brejza prezydent Inowrocławia.

Ustawa śmieciowa mówi w jednym z artykułów, że jednostki samorządowe zgodnie z nowymi przepisami będę miały obowiązek ogłaszania przetargów na wywóz śmieci. Do przetargu, oprócz już funkcjonujących spółek, będzie mógł stanąć każdy. Ten zapis stał się powodem protestu samorządowców z Inowrocławia.

Bo jak tłumaczą, spółki komunalne nie będą miały szans w starciu z gigantami branży śmieciowej, którzy będą mogli wygrywać przetargi dumpingowymi cenami usług. Prezydent Inowrocławia przypomina na łamach gazety, że w Polsce spółki i zakłady budżetowe, które odbierają śmieci, posiada aż 800 gmin. Przegrana wielu z nich w przetargach będzie oznaczać ich zamknięcie i poważne straty finansowe, a wielu przypadkach konieczność zwrotu unijnych dotacji pobranych na zakup sprzętu.

Ustawa śmieciowa oznacza monopol śmieciowych gigantów?

– Wszyscy straszą monopolem gmin, a nikt nie mówi o zagrożeniu monopolu najbogatszych koncernów – przekonuje w Rzeczpospolitej Ryszard Brejza. I jako przykład podaje Czechy, gdzie obowiązują podobne przepisy. Tam duże firmy śmieciowe pokonały konkurencję niską ceną usług. Przy kolejnym przetargu firmy miały windować ceny za wywóz śmieci i odbiór odpadów.

>>Raport NIK: Gminy nie radzą sobie z odpadami!

Dlatego samorządowcy chcą, aby ustawa śmieciowa uległa zmianie. Zmiana miałaby polegać na tym, że gminy, w których działają spółki komunalne nie miałby obowiązku ogłaszania przetargów na odbiór odpadów i śmieci. Ale powstaje pytanie, czy w drugą stronę nie będziemy mieli do czynienia z monopolem spółek komunalnych?Ale o tym zadecydują śedziowie Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej na temat ustawy śmieciowej i protestu samorządowców przeczytasz w Rzeczpospolitej