Bezpieczna energia z odpadów

WĄGROWIECCY RADNI WYRAZILI ZGODĘ NA DZIERŻAWĘ DZIAŁEK POD BUDOWĘ INSTALACJI TERMICZNEGO PRZEKSZTAŁCANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH

Wągrowieccy radni miejscy podczas ostatniej sesji wyrazili zgodę na wydzierżawienie dwóch działek nieużytków o powierzchni przeszło 8,5 tysiąca metrów kwadratowych pod budowę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Zrobili to bez ogłaszania przetargu. Instalacja powstanie w kwartale ulic Kcyńska, 11 listopada oraz Rgielska, czyli w sąsiedztwie zakładu Horstmann. W połowie przyszłego roku Veolia planuje wystąpić o pozwolenie na budowę. Ciepłownia zacznie działać w ostrożnej wersji na początku 2022 roku.

Plan przedstawił Sławomir Jurczyński przedstawiciel spółki Veolia. Obecny był również dyrektor Andrzej Kandulski z poznańskiego wydziału rozwoju rynku.

Wągrowiecka instalacja ciepłownicza powoli wymaga modernizacji. Jednak eksperci Veolii nie chcą tylko zamieniać, ale także iść z postępem. Takim postępem jest czteromegawatowa sieć korzystająca z paliwa alternatywnego, które będzie podstawowym źródłem ciepła dla całego systemu. Paliwo wyselekcjonowane zostanie pozyskane z Miejskiego Składowiska Odpadów Komunalnych w Kopaszynie. Przy kaloryczności powyżej sześciu dżuli nie może być składowane. Kopaszyn przetwarza 35 tysięcy ton odpadów komunalnych, z czego ponad 12 tysięcy przyda się do pozyskiwania ciepła. Przewiduje się spalanie ponad 37 ton odpadów na dobę, czyli dostarczą je dwa lub trzy samochody.

Zaletą pomysłu jest niewątpliwie nieuciążliwy transport. Instalacja usytuowana będzie przy obwodnicy, a ilość przewożonych odpadów i trasa jest niezmieniona. Obecnie są wywożone tyle, że do cementowni. Poprzez długoterminowe ustabilizowanie lokalnych cen skupu inwestor chce kontrolować ceny ciepła i utrzymać je na pożądanym poziomie.

Źródło: www.waszeradiofm.pl