Bezpieczna energia z odpadów

Warszawa, spalarnia odpadów: Tak będzie wyglądała warszawska spalarnia śmieci

• Na warszawskim Targówku powstanie spalarnia śmieci.
• Ma kosztować ponad miliard złotych i być gotowa za trzy lata.

Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprezentowało plan przebudowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych.

– Obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych od siebie elementów: instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz nowoczesnej, w pełni automatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Będzie również dostarczał prąd i ciepło warszawiakom – wyjaśnia MPO.

Spalarnia będzie wytwarzała około 200 tys. MWh ciepła oraz około 100 MWh tysięcy energii elektrycznej każdego roku.

W założeniu, całość ma wtopić się w krajobraz dzielnicy – zaplanowano m.in. zielone dachy, transparentne elewacje budynków, a także przeźroczyste osłony.

Największa w Polsce spalarnia

Ma to być największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniającą surowe wymogi środowiskowe i w pełni bezpieczną dla mieszkańców. Zakończenie rozbudowy planowane jest na rok 2019 r.

– Rozbudowa ZUSOK-u na Targówku, to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców Warszawy. Rozwiąże ona kwestię zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych w Warszawie przy zachowaniu wymagań dotyczących redukcji strumienia odpadów kierowanych na składowiska, czyli rozwiąże problem Radiowa oraz pozwoli na zwiększenie odzysku surowców wtórnych, produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Prace budowlane ruszą w 2017 roku – twierdzi Krzysztof Bałanda, prezes MPO w rozmowie z TVN Warszawa.

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl