Bezpieczna energia z odpadów

Warszawa wzbogaci się o kolejną spalarnię odpadów

Nową spalarnię śmieci zbuduje PGNiG Termika. Moc zakładu będzie pięciokrotnie wyższa względem działającej w Warszawie spalarni ulokowanej na Targówku. PGNiG Termika wybuduje spalarnię na granicy Warszawy i Ząbek. Do 2020 roku zainwestuje w Warszawie w sumie 4 mld zł.

Nawet 200 tys. ton rocznie

Prezes firmy PGNiG Termika Andrzej Grajewski, na łamach serwisu Warszawa.gazeta.pl zapowiadał: – Staramy się o decyzje administracyjne potrzebne, by na Kawęczynie zbudować spalarnię odpadów komunalnych. Chcemy tam utylizować 200 tys. ton odpadów rocznie. Przy ich spalaniu będzie powstawać energia.
Spółka odpowiedzialna za inwestycję należy do koncernu gazowego, który w Warszawie posiada już warszawskie elektrociepłownie: na Żeraniu i Siekierkach, a także ciepłownie: na Kawęczynie i Woli. Wraz z elektrociepłownią w Pruszkowie wszystkie wymienione PGNiG Termika zakupiła 3 lata temu.

Wygrał Kawęczyn

Lokalizacja spalarni na granicy Ząbek i Warszawy, na Kawęczynie to wynik analiz przeprowadzonych przez firmę. Oprócz tego miejsca przyglądano się też warszawskiej Woli, jednak dzięki gotowej infrastrukturze potrzebnej do odprowadzania ciepła i braku trudności z przekazywaniem wyprodukowanej energii, a także pobliskiej miejskiej spalarni śmieci, tzw. ZUSOK-owi Kawęczyn okazał się bezkonkurencyjny.
Wspomniany ZUSOK rocznie przetwarza jedynie 40 tys. ton odpadów. Dane warszawskich urzędników pozwalają szacować, że w mieście powstaje nawet ok. 800 tys. ton śmieci, a wartość ta z roku na rok wzrasta. Okoliczne wysypiska śmieci są przepełnione, dodatkowo to ulokowane w stolicy na Radiowie ma zostać zamknięte do 2016 roku. Miejsce, które je zastąpi ma powstać na terenie dawnego poligonu w Zielonce.

Sama spalarnia to koszt nawet 600 mln zł

Koszt samej spalarni szacuje się na 500-600 mln zł. Produkowałaby 50 megawatów energii cieplnej i 25 megawatów energii elektrycznej, jednak jest zbyt wcześnie, by szacować ewentualny termin zakończenia inwestycji. Firma rozmawia z miastem, jednocześnie przygotowuje już studium wykonalności.
To pierwsza inwestycja PGNiG Termika, która do 2020 roku w stolicy chce zainwestować w sumie 4 mld zł. Największym zadaniem stojącym przed spółką jest budowa bloku gazowego, który będzie zlokalizowany na Żeraniu. Dzięki niemu produkowana energia powstanie nie ze spalania węgla, lecz z gazu ziemnego. Budowę szacuje się na 1,7 mld zł. Start inwestycji nastąpić ma już w przyszłym roku, uruchomienie planowane jest z kolei w 2018 roku.
Oprócz tego spółka chce w kolejnych latach ukończyć inwestycje na warszawskich Siekierkach, a w przyszłości zainwestuje w budowę analogicznego do żerańskiego bloku gazowego.
Na podstawie: Warszawa.gazeta.pl