Bezpieczna energia z odpadów

Warszawiaku, nietypowe odpady możesz wyrzucić w Rembertowie

Puszki po farbach czy kleju, a nawet leki – jak się pozbyć odpadów spoza typowych kategorii? To częste wątpliwości podnoszone przez mieszkańców stolicy. Z ponadstandardowymi śmieciami trzeba się udać do oddalonego Rembertowa. Tylko tam znajduje się punkt, w którym oddamy nietypowe odpady.

Tylko jeden punkt

Serwis internetowy cytuje wiadomość otrzymaną od internautki Zofii: „Po sporych porządkach uzbierało się trochę śmieci: szkło, sporo makulatury. Z tym nie ma problemu, ale zostały do wyrzucenia leki i puszki po klejach, lakierach, farbach… Leki do apteki. Jest jedno „ale”, butelek z po płynnych lekach nie przyjmą. Co z puszkami? Tu też jest problem. Do czerwonego pojemnika nie i do czarnego też nie. To może na stronie Czysta.um.warszawa.pl coś znajdziemy. Zapomnijcie. Informacje są tylko podstawowe, jeśli macie śmieci, które nie mieszczą się w kategorii czerwonej, czarnej, zielonej, elektrośmieci lub nienadające się do kompostownika, to macie problem”.
Dziennikarze opisują też, że problem nie został rozwiązany gdy z prośbą o pomoc zwróciła się do pracowników miejskiej infolinii 19 115, którzy po przeanalizowaniu problemu wskazali ulicę Chełmżyńską, jako adres pod którym internautka pozbędzie się ponadstandardowych śmieci. Gdy przyznała, że nie może dojeżdżać na Rembertów, okazało się, że to jedyny adres, w którym można przekazywać odpady niemieszczące się w pozostałych kategoriach.

Powstaną kolejne?

Dziennikarze Tvnwarszawa.pl ze sprawą czytelniczki udali się do Biura Gospodarowania Odpadami Komunalnymi. Tam uzyskali potwierdzenie, że w mieście faktycznie znajduje się jedynie jeden punkt odbierający nieczystości, których nie pozbędziemy się w standardowy sposób.
– „Jeżeli chodzi o oddawanie specyficznych odpadów, to faktycznie mamy jeden taki punkt przy ul. Chełmżyńskiej 170” – mówi serwisowi Tvnwarszawa.pl Jolanta Krzywiec, p.o. dyrektora biura. Tam też znajduje się czarny pojemnik, w którym należy umieścić przykładowo puste puszki po farbie.
W nowym systemie utylizacji odpadów, wchodzącym w życie od 1 lutego br. w części z warszawskich dzielnic znajdują się czarne pojemniki, w których powinniśmy umieszczać śmieci, które nie mogą znaleźć się w pojemnikach o kolorze czerwonym i zielonym. Jednak regulamin zabrania umieszczania tam odpadów niebezpiecznych, takich jak: przeterminowane leki, farby, oleje i pokrewnych opakowań. Według zapewnień biura odpowiednich pojemników ma przybywać.
Warto też pamiętać, że przeterminowane leki można przekazać w kilkudziesięciu aptekach na terenie Warszawy. Ich lista znajduje się w serwisie Czysta.um.warszawa.pl.
Na podstawie: Tvnwarszawa.pl