Bezpieczna energia z odpadów

Warszawskie śmieci w końcu w całości wg regulacji

W kilka dni po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej stołeczni radni podpisali brakujące umowy dotyczące gospodarki odpadami w 10 dzielnicach. Wprowadzone w ubiegłym roku przepisy w pełnym kształcie w Warszawie zaczną obowiązywać od 1 sierpnia br. Śmieci wg nowych przepisów wywiozą MPO i Lekaro.

Umowy na trzy lata

Ruch warszawskich polityków to pokłosie ubiegłotygodniowego wyroku KIO. Izba orzekła w sprawie odwołania spółek Remondis i Byś, które podważały możliwości zwycięzców przetargu na obsługę związaną z zagospodarowaniem śmieci w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy na łamach Warszawa.gazeta.pl otwarcie podkreślała, że dzięki decyzji już w wakacje cała stolica zostanie objęta systemem gospodarowania śmieci.
Podpisane właśnie umowy będą obowiązywały przez trzy lata, do końca lipca 2017 roku. Włodarze Warszawy podpisali umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania – na obsługę następujących dzielnic: Bielan i Żoliborza (wartą 83,4 mln zł), Białołęki i Targówka (115,7 mln zł), Ochoty, Ursusa i Włoch (122,2 mln zł), a także Włoch i Bemowa (118 mln zł). MPO obsługuję już Śródmieście. Kolejna umowa podpisana została z firmą Lekaro, która będzie wywozić nieczystości mieszkańców Mokotowa (za 115,3 mln zł). Lekaro działa już na terenie pięciu dzielnic: obu Prag, Wesołej, Rembertowa i Wawra. Trzecią firmą w Warszawie jest SITA Polska, która obsługuje mieszkańców Ursynowa i Wilanowa.

Cała stolica objęta systemem

W tej chwili w mieście rozpoczynają się gorączkowe przygotowania do wprowadzenia nowego sezonu. Przeprowadzona zostanie inwentaryzacja altan śmietnikowych, ułożenia nowych tras przejazdu wozów wywożących śmieci, a także wyposażenia poszczególnych nieruchomości w wymagane w ustawie pojemniki i worki na surowce.
Z dniem 1 sierpnia tego roku cała Warszawa będzie objęta jednolitą ustawą śmieciową. Podobnie jak teraz – każdy mieszkaniec miasta będzie płacił opłatę miastu, a mieszkańców obsłużą firmy wybrane przez urzędników. Mieszkańców będą obowiązywały jednolite przepisy wywozu śmieci. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia, że nie będzie związanych z tym podwyżek stawek związanych z realizacją przepisów.
Na podstawie: Warszawa.gazeta.pl