Bezpieczna energia z odpadów

We Wrocławiu ma powstać spalarnia i sortownia. Mieszkańcy protestują

Mieszkańcy wrocławskich osiedli, w pobliżu których planowana jest budowa elektrociepłowni i sortowni odpadów, w proteście przed inwestycją zbierają podpisy pod petycją do prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Elektrociepłownię przy ul. Obornickiej we Wrocławiu wybudować ma firma Fortum. Według planów mają być w niej spalane m.in. paliwa z odpadów (RDF). Rocznie w zakładzie ma być przetwarzane 240 tys. ton odpadów. W ramach inwestycji powstać ma także sortownia odpadów.

Jednak mieszkańcy okolicznych osiedli – m.in. Różanka, Karłowice, Polanka, Lipa Piotrowska – są przeciwni planom budowy elektrociepłowni, choć firma Fortum zapewnia, że będzie ona ekologiczna.

– Boimy się myśleć, jaki będzie odór ze składowania i spalania śmieci – mówi Przemysław Zankowski, mieszkaniec Różanki i radny Rady Osiedla Karłowice-Różanka. – Bijemy na alarm teraz, żeby nikt potem nie mówił, że jest już za późno. Nie chcemy tej inwestycji w sąsiedztwie naszych domów. Jesteśmy przekonani, że spalarnia wpłynie negatywnie na nasze, już i tak, zanieczyszczone środowisko – dodaje mieszkaniec Wrocławia.

Odbyło się już pierwsze spotkanie przedstawicieli mieszkańców osiedla Karłowice-Różanka z zarządem firmy Fortum. – Firma Fortum okazała się bardzo otwarta na rozmowy, przekazała wszelkie niezbędne informacje na temat planowanej inwestycji i deklaruje prowadzenie odpowiedzialnego dialogu społecznego – deklarują mieszkańcy wrocławskich osiedli, przy których ma powstać elektrociepłownia.

Protestujący nie chcą też, aby aby przy spalarni działała sortownia odpadów (co również jest w planach). Lokalizacja zakładu miała być jednym z punktów obrad rady miasta, jednak decyzją prezydenta Rafała Dutkiewicza kwestia ta nie pojawi się na najbliższej sesji.

Elektrociepłowni przy ul. Obornickiej nie chce też działająca tam fabryka leków. – Jesteśmy niezmiernie zdziwieni propozycją lokalizacji tak uciążliwej działalności w najbliższej okolicy dużych osiedli mieszkaniowych, szpitali, zakładów pracy, ogródków działkowych i terenów rekreacyjnych – czytamy w specjalnym oświadczeniu przesłanym Onetowi.

Przypomnijmy, że firma Fortum, która ma zająć się budową elektrociepłowni, ma już duże doświadczenie w projektach waste-to-energy opartych na wykorzystywaniu paliw z odpadów. W Polsce Fortum buduje już elektrociepłownię w Zabrzu, która będzie spalać między innymi paliwo wyprodukowane z odpadów (RDF – Refuse Derived Fuel).

Źródło: http://portalkomunalny.pl