Bezpieczna energia z odpadów

10. Konferencja Paliwa z Odpadów (Katowice, 23-25.06.2020)

W związku z panującą sytuacją dotyczącą pandemii koronawirusa 10 edycja Konferencji Paliwa z odpadów odbędzie się w nowym terminie, tj. 23-25 czerwca br. w Hotelu Novotel Katowice Centrum.

Sytuacja w której znalazła się obecnie branża odpadowa dynamicznie się zmienia. Temat dotyczący paliw z odpadów będzie mieć coraz większe znaczenie szczególnie, gdy do strumienia trafia coraz więcej odpadów związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa. Skutkiem tego działania jest zwiększająca się kaloryczność odpadów, których nie da się poddać recyklingowi. Na konferencji przyjrzymy się tej kwestii ze szczególną uwagą.

Energetyczne i bezpieczne środowiskowo wykorzystanie odpadów poprzez wytwarzanie z nich paliw o stabilnych parametrach jakościowych jest ważnym zagadnieniem we współczesnym systemie gospodarki odpadami. Na szczeblu krajowym nadal trwają dyskusje na temat możliwości energetycznego wykorzystania paliw z odpadów. Specjaliści z branży wskazują na problemy z zagospodarowaniem RDF, które będą tym większe, im nasze technologie separacyjne będą lepsze.

Od dłuższego czasu cała branża odpadowa zadaje sobie pytanie – co będzie dalej z paliwem alternatywnym i jego wykorzystaniem w systemie gospodarki odpadami w naszym kraju? Jak prognozować jakość SRF w perspektywie 10 lat – w świetle zmian zarówno stylu życia Polaków jak i wymagań prawnych? Jakie projekty pozwolą na rozwiązanie problemu z rosnącą ilością paliwa alternatywnego? Na te pytania odpowiemy już w marcu w Katowicach.

Główne cele konferencji:

  • Przedstawienie aktualnej sytuacji paliw z odpadów, w tym aspektów prawnych oraz perspektyw wykorzystania
  • Oszacowanie ilości RDF na rynku odpadów
  • Omówienie problemów związanych z frakcją RDF na polskim runku odpadów – brak zbytu, problemy z magazynowaniem
  • Modernizacje RIPOK-ów i przystosowanie ich do produkcji paliw alternatywnych
  • Wymiana doświadczeń nt. wytwarzania i zagospodarowania paliw z odpadów
  • Przedstawienie potencjału produkcji RDF z zużytych opon

Konferencja skierowana jest do samorządów, firm przetwarzających i transportujących odpady, zakładów przetwarzania i instalacji komunalnych, firm produkujących i odbierających RDF, przedstawicieli cementowni a także zakładów termicznego przekształcania odpadów oraz przedsiębiorstw branży ciepłowniczej i energetycznej.

Strona konferencji: https://paliwazodpadow.abrys.pl

Rejestracja na konferencję: https://paliwazodpadowczerwiec2020.konfeo.com/pl/groups

Kontakt w sprawie konferencji:
Mateusz Dziurlikowski
784 036 990
m.dziurlikowski@abrys.pl