Polska mapa spalarni, to jak dotychczas kilka wielkich inwestycji o wartości idącej w miliardy złotych. Ale czy naprawdę potrzebujemy takich utylizacyjnych molochów? Zobacz jakie argumenty przemawiają za budową małych spalarni odpadów.
1. Duża spalarnia ograniczone możliwości
W Polsce jak mantrę powtarza się liczbę 120 tys. ton rocznie odpadów jako warunek budowy spalarni. Ale jaki to ma sens? W końcu taka spalarnia moloch to ogromne nakłady i rozwiązanie dla zaledwie kilku miast w Polsce.
A przecież małe, lokalne instalacje do termicznego unieszkodliwiania odpadów mają coraz więcej zwolenników. Tak zwana „ustawa śmieciowa” nakłada na nas obowiązek większego recyklingu, więc z roku na rok ilość odpadów będzie maleć.
2. Zabraknie nam odpadów dla dużych spalarni
Więc jaki jest sens budowania dużych inwestycji na 120 tys. ton rocznie? Przecież za kilka lat taki zakład nie będzie w stanie osiągnąć przyjętych norm ilości odpadów. Już dzisiaj wiele miast boryka się z tym problemem.
Poza tym polskie prawo nie może zagwarantować jednej firmie odbioru odpadów. Przykład? chociażby niedawna sprawa z Oświęcimia. Powstał tam projekt budowy wielkiej spalarni. Ale w trakcie przygotowania inwestycji okazało się, że Oświęcim (który nota bene dla rozwiązania swoich problemów z odpadami komunalnymi potrzebują spalarni) nie będzie wstanie wyprodukować 120 tys. ton rocznie. Inwestor chciał z miastem podpisać z miastem kilkudziesięcioletnią umowę na regularne dostarczanie odpadów! Oczywiście umowa byłaby niezgodna z polskim prawem. Przyszłość inwestycji stoi pod znakiem zapytania.
4. Lepiej budować mniejsze i tańsze spalarnie
Czy dojdzie do tego, że będziemy zmuszeni sprowadzać odpady z zagranicy albo inwestycje będą pracować na „pół gwizdka”? Przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.
Dlatego też coraz bardziej realną wizją są małe instalacje do termicznej utylizacji odpadów, które świetnie sprawdzą się u naszych sąsiadów. Chociażby przy zakładach cieplnych, oczyszczalniach ścieków czy zakładach produkcyjnych. Nakłady finansowe są 10 razy mniejsze od tych, które są zakładane przy dużych inwestycjach.
5. Lokalna spalarnia tani transport odpadów
Warto pamiętać, że w przypadku małych spalarni nie ma konieczności przewożenia odpadów do innych miast (wiąże się to z dodatkowymi kosztami). Takie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne i mniej uciążliwe dla mieszkańców. Mała spalarnia pozwala również na produkcję energii z odpadów. Energii przeznaczonej na lokalne potrzeby. Nie tylko rozwiązujemy problem odpadów, ale przy okazji zaspokajamy potrzeby energetyczne mieszkańców i generujemy dodatkowy zysk, z jej sprzedaży.
6. Mała nie truje
Wszelkie normy, chociażby emisji spalin muszą być zachowane, więc nie ma żadnego zagrożenia, ani dla człowieka, ani dla środowiska. Małe spalarnie, tak jak duże instalacje, zachowują wszelkie normy środowiskowe.