Bezpieczna energia z odpadów

Doradca śmieciowy pilnie poszukiwany

Powstał nowy zawód doradcy śmieciowego. Zawiłe meandry przepisów ustawy śmieciowej sprawiły, że zdesperowani samorządowcy powołują specjalnych urzędników. Doradcy śmieciowi mają odpowiadać za prawidłowe wdrażanie systemów gospodarowania odpadami komunalnymi.
Ustawa śmieciowa 2013 budzi gorące emocje chyba w każdej polskiej gminie. Na wdrożenie jej zapisów gminom pozostało zaledwie sześć miesięcy. Sęk w tym, że w wielu samorządach panuje chaos w dziedzinie gospodarki śmieciowej. Urzędnicy dopiero radzą sobie z wprowadzeniem nowych stawek opłat za wywóz odpadów komunalnych. A pracy przed nimi jest jeszcze multum.

>>Sprawdź harmonogram wprowadzania ustawy śmieciowej

Doradca śmieciowy od zaraz

Przepisy choć obowiązują wszystkich, to dla wszystkich jasne nie są. Stąd wzięło się nagłe zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą umieli wyjaśnić meandry ustawy śmieciowej i poprowadzić wdrożenie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Dlatego w wielu magistratach zaczęły się mnożyć nowe stanowisk urzędnicze. Serwis forsal.pl pisze o doradca, pełnomocnikach i inspektorach, krótko mówiąc nowej grupie zawodowej – doradca śmieciowy.

Prezydent Warszawy już w marcu powołała swojego pełnomocnika ds. wdrożenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – pisze Forsal. Ale swoich doradców śmieciowych mają mniejsze miasta jak Piotrków, czy nieduże gminy jak choćby Zabierzów. Co ciekawe zarobki w nowej branży pozostają głęboką tajemnicą.