Rada brytyjskiego hrabstwa Buckinghamshire przyznała kontrakt na budowę i prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów i wytwarzania z nich energii w Greatmoor firmie FCC Environment (dawniej znaną jako Waste Recycling Group).
Rada postanowiła przyznać projekt wart 275 milionów funtów, ponieważ oferta FCC Environment przedstawiła najbardziej konkurencyjną ofertę, która pozwoli zaoszczędzić ponad 150 milionów funtów podatników z Buckinghamshire w ciągu trwającego 30 lat kontraktu.
FCC Environment wybuduje zakład w technologii „energia z odpadów” o mocy przerobowej 300 000 ton, które będą mogły pochodzić zarówno z gospodarstw domowych i jak handlowych.
Zakład zostanie usytuowany z daleka od lokalnych wiosek. Oprócz utylizacji odpadów będzie on również produkować 22MW energii elektrycznej, co wystarczy do dostarczenia energii do 36 000 domów, znacząco to zmniejszy użycie węgla. Oprócz tego firma utworzy 300 nowych miejsc pracy podczas budowy a następnie 64 stałe miejsca pracy w zakładzie.
Energia z odpadów, brytyjskie pomysły
Aby wesprzeć FCC Environment zakontraktowano również budowę dwóch stacji transferu odpadów w High Heavens w High Wycombe i w Amersham Household Waste Recycling Centres. Dzięki temu projekt energia z odpadów będzie przebiegał znacznie sprawniej i szybciej!
Kontrakt z FCC Environment na budowę zakładu wytwarzania energii z odpadów ma zostać podpisany pod koniec tego lata. Ruszy wtedy budowa obiektu, który zostanie oddany do użytku w 2015 roku.
Poziom recyclingu w Buckinghamshire wynosi obecnie 45 proc. i hrabstwo dopłaca rocznie 11,6 milionów funtów za unieszkodliwienie odpadów na składowiskach. Do roku 2020 rada zamierza zwiększenie poziomu recyklingu do 60 proc. Jednak wzrost podatku za składowanie oznacza, że nawet po tym okresie hrabstwo będzie płacić 13 milionów funtów rocznie!
Te procenty pokazują jak daleko jest jeszcze polskim miejscowością, które nie rozpoczęły recyclingu swoich odpadów. Warto przyjrzeć się projektom zagranicznych jednostek samorządowych – wiele z nich jest absolutnie w zasięgu ręku! Tym bardziej, że dyrektywa unijna, na którą wyraziliśmy zgodę również wpłynie na podatki lokalne w Polsce! [gf]
>>Więcej na temat energii z odpadów przeczytasz tutaj