Bezpieczna energia z odpadów

Jak działa spalarnia? Co można bezpiecznie spalić w spalarni?

W Polsce wiele osób boi się spalarni odpadów. Najczęstsze argumenty przeciwko spalarnią są takie, że smrodzą i trują. Ile jest w tym prawdy? Niewiele. Nowoczesna technologia i atestowane rozwiązania gwarantują utylizację śmieci bez uszczerbku dla środowiska. Jak działa spalarnia?

Współczesne spalarnie działają w sposób nieuciążliwy dla najbliższego otoczenia. Ale większość przeciwników spalarni nie wie jak one działają. Bo gdyby wiedzieli, co można w nich spalać, jakie produkty uboczne powstają i jakie zabezpieczenia posiadają spalarnie, to może by nie byli takimi radykalnymi przeciwnikami. Tak jak mieszkańcy warszawskiego Targówka, którzy protestowali przed budową spalarni, a dziś mało który pamięta, że taki zakład działa w jego sąsiedztwie.

Jak działa spalarnia?

Jak zatem działa typowa spalarnia? Spalarnia to w zasadzie niezbyt skomplikowany ciąg technologiczny. Na początku jest komora spalania, potem komora dopalająca dalej system wyprowadzania energii, system oczyszczania spalin i system odprowadzania pozostałości. Śmieci spalane są w bardzo wysokiej temperaturze blisko 900 stopni Celsjusza. Dzięki czemu jedyną pozostałością jest odrobina popiołu i żużlu. Wszelkie zanieczyszczenia wyłapują na bieżąco filtry obłożone bardzo restrykcyjnymi normami. Spalarnia nie wymaga dużego zespołu ludzi. W mniejszych zakładach często wystarczy zaledwie jena osoba.

Pierwszym etapem spalania jest umieszczenie śmieci i odpadów w specjalnym bunkrze zsypowym, w którym działa podciśnienie. Ma to zapobiec powstawaniu smrodu. Oczywiście trafiają tam tylko odpady, które nie poddają się kompostowaniu ani recyklingowi. Czyli, popularne odpady komunalne produkowane w każdym gospodarstwie domowym. Technologia w stosowana w nowoczesnych spalarniach pozwala również na utylizację szkodliwych substancji pochodzących z zakładów produkcyjnych oraz odpadów medycznych.

Spalarnia nie truje. Czyli energia z odpadów

Z transportowanych śmieci dużej mocy elektromagnesy wychwytują metal. Reszta odpadów zanim trafi do komory spalającej poddawana jest rozdrobnieniu. W komorze spalającej śmieci zamieniają się w pył i duże ilości ciepła, które wykorzystywane jest do produkcji prądu lub podgrzania wody albo powietrza. Nie tylko pozbywamy się śmieci, ale zyskujemy tanie źródło zielonej energii z odpadów. Pyły wychwytywane są przez specjalne elektrofiltry.

Proces oczyszczania ma charakter dwuetapowy. Najpierw w kąpieli wodnej spaliny są chłodzone. Dzięki temu udaje się wychwycić chlorki i fluorki. Drugi etap to oczyszczanie za pomocą aktywnych filtrów gazów z metali ciężkich.

Poziomy zanieczyszczeń spalin są wielokrotnie niższe od tych emitowanych przez domowe kominy. Dla przykładu pyły ze spalarni stanowią mniej niż 1 mg/m3. Podczas spalania w niskich temperaturach, w dymie z domowych kominów dioksyny i furany mogą stanowić nawet 100 ng/m3.

>>Mała spalarnia zalety

Również powstające popiół i żużel nie pozostają po procesie spalania, bo znajdują nabywców wśród producentów na przykład mas asfaltowych.