Bezpieczna energia z odpadów

Czy Koreańczycy wybudują nową elektrociepłownię w Olsztynie?

Koreańska firma POSCO Engineering & Construction jako jedyna wyraziła chęć wybudowania oraz zaprojektowania elektrociepłowni, która ma powstać w Olsztynie. Po budowie inwestycji ma zostać również podpisany kontrakt na zarządzanie inwestycją przez kolejne 25 lat. Zadanie ma być zrealizowaną za kwotę wynoszącą 1 669 854 150 zł.

Jak na razie mieszkańcy Olsztyna nie narzekają na brak ciepła, jednak po 2020 roku może się to zmienić. Po tej dacie z dostarczania ciepła dla miasta wycofuje się firma Michelin. Właśnie dlatego powstał pomysł na budowę własnej elektrociepłowni.

Firma POSCO Engineering & Construction jako jedyna złożyła ofertę w postępowaniu pod nazwą „Wybór Partnera Prywatnego w celu świadczenia dostaw ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie”, które zakończyło się 31 lipca.

“W ramach złożonej oferty jest zaprojektowanie i wybudowanie nowej Instalacji oraz operowanie tym obiektem przez okres 25 lat” — czytamy w specjalnym oświadczeniu MPEC-u. Koreańczycy gotowi są zrealizować wymagania miasta za 1 669 854 150 złotych. 633 450 000 złotych pokryłoby koszty związane z projektowaniem i budową spalarni, a pozostała część kwoty miałaby zostać przeznaczona na wynagrodzenie umowy operatorskiej.

Spółka, która zostanie właścicielem całej inwestycji ma za zadanie dostarczanie ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponadto będzie ona pełniła rolę spalarni odpadów, gdzie paliwem maja być odpady nienadające się na wysypisko.

Jednak sprawa budowy elektrociepłowni nie jest jeszcze do końca jasna. Jak mówi Rafał Leszczyński, rzecznik prasowy MPEC-u: – Trudno powiedzieć kiedy zakończy się cała procedura, bo do sprawdzenia jest kilka tysięcy stron dokumentacji.

Na podstawie: http://olsztyn.wm.pl