Bezpieczna energia z odpadów

Paliwo z plastikowych śmieci. To możliwe

Polska firma spod Łodzi znalazła sposób na produkcję paliwa z plastikowych odpadów. Ze starych butelek i opakowań produkuje ropę. Teraz szuka inwestorów.

W Polsce recykling wciąż znajduje się w powijakach. Zamiast do ponownego przetworzenia każdego roku tysiące ton szkła plastiku i papieru trafia na składowiska. Jak pisze Puls Biznesu firma T – Technology spod Łodzi postanowiła śmieci zrecyklingować na pieniądze. Pracownicy tego przedsiębiorstwa od lat pracują nad metodą odzysku i ponownego wykorzystania zużytych plastykowych opakowań. Ich badania doprowadziły do opracowania metody pozwalającej na uzyskanie z plastikowych śmieci ropy naftowej, która może być wykorzystywana jako olej opałowy.

Ropa w plastik. Paliwo z plastiku

Jak powiedzieli gazecie naukowcy, w dużym uproszczeniu, ich metoda polega na odwróceniu procesu wytwarzania tworzyw sztucznych. Polipropylen czy polietylen powstają w procesie chemicznej obróbki ropy naftowej. Ich metoda pozwala na odwrócenie procesu i uzyskanie na powrót ropy. Co ważniejsze problemem nie są zanieczyszczenia występujące na opakowaniach choćby w postaci nadruków. Metoda produkcji paliwo z plastiku jest dosyć wydajna, bo pozwala uzyskać z 1 tony plastikowych śmieci 550 litrów paliwa. No cóż można powiedzieć, że na naszych wysypiskach leżą dosłownie tony petrozłotówek.

Więcej znajdziesz na stronach Puls Biznesu