Bezpieczna energia z odpadów

Podlaskie zbudowało zakład przetwarzania odpadów

Zakład Przetwarzania i Unieszkodliwiania Odpadów w Czerwonym Borze (województwo podlaskie Podlaskie) zbudowano za kwotę 26,1 mln zł. Inwestycja została otwarta w piątek 7 września . Korzystać z niej będzie  26 gmin z województw Podlaskiego i Mazowieckiego.

Ponad połowa inwestycji (blisko 70 proc.) pochodzi z inwestycji Unii Europejskiej z programu Infrastruktura i Środowisko. Reszta to wkład własny 9 gmin z Zambrowskiego Związku Gmin – poinformował PAP burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski.Budowa zakładu trwała równe 2 lata. W ramach inwestycji powstało nowe składowisko odpadów. Będzie ono wg. zapewnień wystarczyć na najbliższe 10-14 lat. Inne zalety to miejsce do utylizacji azbestu, składowisko na odpady po wypadkach drogowych, organiczna kompostowania, sortownia, stacja odbioru odpadów wielkogabarytowych. Wartość całego projektu to 38,8 mln zł, w tym z UE pochodzi 21,5 mln zł – podawały wcześniej władze Zambrowa.

Pozbędą się odpadów

Burmistrz Zambrowa powiedział, że od października 26 gmin: 21 z województwa podlaskiego i 5 z mazowieckiego będzie mogło przywozić odpadydo Czerwonego Boru. W najbliższych dniach mają zostać ustalone ceny – poinformował Dąbrowski.Zakład będzie mógł przyjąć i przetworzyć około 40 tys. ton odpadów rocznie. Jak wcześniej informował Dąbrowski, na nowe wysypisko będzie trafiać około jednej czwartej śmieci.[gf, PAP]

>>Energia z odpadów tania i czysta. Czy to naprawdę się opłaca?