Bezpieczna energia z odpadów

Śmieci 2013. Pierwsza gmina w Małopolsce ustaliła stawki za wywóz odpadów

Liszki pod Krakowem, jako pierwsza gmina w Małopolsce, ustaliły opłaty za wywóz śmieci. Od 1 lipca 2013 za wywóz śmieci i odpadów zapłacą ci, którzy segregują śmieci.

Coraz więcej gmin w Polsce zastanawia się na jakim poziomie ustalić wysokość opłat za śmieci 2013. Muszą się z problemem zmierzyć, bo od 1 lipca przyszłego roku to na samorządach spocznie obowiązek usuwania na swoim terenie śmieci. Tak wynika z zapisów ustawy śmieciowej.

Jednak wielu włodarzy z obawą powtarza ukuty już termin śmieci 2013. Bo wielu z nich nie wie jakie kryteria opłat przyjąć. Jak pisze Dziennik Polski Liszki w Małopolsce, jako pierwsza gmina w województwie, postanowiły zmierzyć się z problemem. Radni ustalili, że wywóz śmieci będzie kosztował mieszkańców 12 złotych miesięcznie.

Śmieci 2013. Kto to wywiezie?

Ale gmina wprowadziła motywację do recyklingu. Osoby segregujące śmieci i odpady zapłacą tylko 6 złotych miesięcznie za ich wywóz. Część radnych i mieszkańców ma obawy, że to zbyt pochopna decyzja, bo gmina nie ma żadnej umowy na wywóz śmieci. Dodatkowo mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci niż dotychczas.

>>Ustawa śmieciowa w Trybunale Konstytucyjnym

Gmina Liszki jest tylko jednym z wielu przykładów, że polskie samorządy są zupełnie pozbawione wiedzy i pomocy ze strony władz centralnych. Śmieci 2013 hasło znają wszyscy, ale nadal nikt nie mówi jak ich się pozbyć. W Liszkach nie dość, że mieszkańcy zapłacą więcej, to nie wiadomo kto i na jakich zasadach śmieci zutylizuje. I dlaczego trzeba płacić 12 złotych?