Bezpieczna energia z odpadów

Śmieci na składowiskach poleżą do 2016 roku

W myśl nowych przepisów ustawy śmieciowej niektóre odpady i osady ściekowe miały od 1 stycznia 2013 roku trafiać wyłącznie do spalarni zamiast na wysypiska. Tak będzie, ale dopiero za trzy lata.

Śmieci na składowiskach do 2016 roku. Skąd ta nagła zmiana?  Powód tej nowelizacji prawa jest bardzo prosty – w Polsce nie mamy dostatecznej liczby spalarni. Te dla dużych miast, jak spalarnia w Poznaniu, Koninie czy Krakowie są dopiero w fazie budowy. Tymczasem w myśl prawa wymienione odpady miały nie trafiać na wysypiska tylko do termicznej obróbki, czyli krótko mówiąc do spalenia. Jednak z braku odpowiedniej infrastruktury w tym zakresie 11 stycznia pojawiło się nowe rozporządzenie, które pozwala wywozić odpady i osady pościekowe na składowiska.

Czas budować spalarnie

Karencja będzie obowiązywać do 2016 roku. Urzędnicy liczą, że to wystarczający czas na wybudowanie w Polsce odpowiedniej liczby spalarni śmieci. Miejmy nadzieje, że nie będzie tak, jak w przypadku ustawy śmieciowej. Że budowy zakładów termicznej utylizacji odpadów nie będą odkładane na ostatnią chwilę.

 

>>RAPORT USTAWA ŚMIECIOWA: Chaos i podwyżki opłat za śmieci