Bezpieczna energia z odpadów

Śmieci w kosmosie. Rakieta załatwi sprawę?

Kosmiczne śmieci zagrażają satelitom i innym obiektom opuszczającym ziemską atmosferę. Jak posprzątać śmieci w kosmosie? Boeing chce do kosmicznych śmieci strzelać specjalną rakietą.

O konieczności posprzątania kosmicznego śmietniska naukowcy mówią już od dawna. Stare satelity, resztki rakiet nośnych, śmieci w kosmosie zagrażają kolejnym misjom kosmicznym. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat tych kosmicznych śmieci trochę się uzbierało na ziemskiej orbicie. Co prawda na orbicie nie ma spalarni śmieci, ale kosmiczne odpady mogłyby się spalić w atmosferze. Oczywiście trzeba je tam najpierw skierować.

 

Rakieta kontra śmieci w kosmosie

 

Tym ma się zająć rakieta skonstruowana przez amerykański koncern boeing. Wypełniona gazem rakieta (krypton albo ksenon) miałaby w pobliżu kosmicznego śmiecia rozpylić chmurę gazu. Gaz spowolniłby lot kosmicznego odpadka, powodując jego wejście w atmosferę i w efekcie destrukcję.

Póki co projekt jest w fazie konceptu, ale śmieci coraz bardziej zagrażają nie tylko sztucznym satelitom, ale również życiu kosmonautów podróżujących na orbitę. Jednak wcześniej czy później ktoś ten kosmiczny bałagan będzie musiał posprzątać.

 

>>Zamienić śmieci, te ziemskie, w energię