Bezpieczna energia z odpadów

Śmieci w przyszłym roku droższe. Krąży widmo śmieci 2013

Ceny wywozu śmieci pójdą w górę. Temat śmieci 2013 staje się coraz bardziej gorący. Media biją na alarm, że gminy są nie przygotowane do realizacji ustawy śmieciowej i przestrzegają, że w 2013 roku zapłacimy dużo więcej.

Podwyżką opłat za wywóz śmieci w 2013 roku straszy ostatnio Fakt. Dziennik przypomina, że już 1 stycznia 2013 roku wchodzi w życie nowa ustawa o utrzymaniu czystości w gminach popularnie nazywana ustawą śmieciową. Autorzy zauważają, że w wielu gminach mieszańcy zapłacą za wywóz śmieci nawet trzy razy więcej. Podwyżka zwłaszcza dotknie osoby, które nie segregują

odpadów.

Ceny śmieci w 2013. Będzie drożej

Ale jak naprawdę będą wyglądały ceny śmieci w 2013 roku? To tylko czyste spekulacje, bo niewiele gmin i samorządów próbowało dotychczas opracować sposób naliczania opłat za wywóz odpadów. W Łodzi na przykład trwa rozważanie wariantu płatności od mieszkania – osoby posiadające musiałyby płacić więcej – albo od liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym. Problem w tym, że oba rozstrzygnięcia są arbitralne i mało miarodajne. Gazeta przytacza pierwsze wyliczenia magistratu. Śmieci w 2013 roku czteroosobową rodzinę będą kosztować według najczarniejszego scenariusza 144 złote. Przy obecnych 48 złotych, to ogromna podwyżka.

>>Śmieci 2013, ile będą kosztować?

Tymczasem w regionach pojawiają się sygnały, że urzędnicy w Warszawie nabrali wody w usta i nie dają jasnych wytycznych dla samorządowców. W Inowrocławiu radni w ogóle zanegowali zgodność ustawy śmieciowej z ustawą zasadniczą, kierując wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Radni boją się nieuczciwej konkurencji ze strony prywatnych koncernów śmieciowych. Uważają, że działające obecnie w wielu miejscach Polski spółki komunalne nie będą miały szans w starciu z rynkowymi potentatami.

Śmieci na wysypisku. Będą kary

A co konkretnie ustawa śmieciowa wymusza na gminach? Po pierwsze od 1 lipca 2013 roku to na gminach będzie spoczywał całkowity obowiązek usunięcia śmieci ze swojego terenu. Dotychczas każde gospodarstwo domowe rozwiązywało ten problem na własną rękę, indywidualnie podpisując umowy o wywóz odpadów z firmami bądź spółkami komunalnymi. Samorządy muszą uporać się również z problemem wysypisk.

Również tych legalnych. Unia Europejska wymaga od Polski, aby w 2013 roku zeszła w obszarze składowania śmieci na wysypiskach poniżej 50 proc. Tymczasem na naszych składowiskach leży około 87 proc. śmieci. Przy średniej europejskiej 47 proc. to zdecydowanie kiepsko. Jeśli szybko nie rozwiążemy problemu będziemy płacić wysokie kary.

>>Zobacz mapę polskich spalarni odpadów