Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnie w Polsce. Mapa polskich spalarni

W Polsce budowane są kolejne spalarnie śmieci. Mają one powstać  między innymi w Bydgoszczy, Krakowie, Szczecinie, Koszalinie, Białymstoku, Łodzi czy Poznaniu. Przynajmniej te miasta można znaleźć na mapie spalarni w Polsce. 

 

Spalarnia w Bydgoszczy

Spalarnia w Bydgoszczy ma zostać wybudowana przez włoskie firmy – Astaldi S.p.A. oraz Termomeccanica Ecologia S.p.A. Konsorcjum podpisało umowę na realizację inwestycji 18 września, a obiekt ma stanąć w Bydgoszczy do 31 grudnia 2015 roku. Włosi złożyli najkorzystniejszą ofertę, przebijając swoich jedynych rywali aż o 140 mln zł. Nie obawiają się, że mogli coś błędnie wyliczyć, gdyż jak sami podkreślają w rozmowie z serwisem Komunalny.pl, jest to ich już 21. budowana przez nich spalarnia.

Ta w Bydgoszczy ma zutylizować nawet 180 tysięcy ton odpadów rocznie, a zajmie się „śmieciami” zarówno Bydgoszczy, Torunia jak i okolicznych gmin. Co ciekawe, spalarnia musiała stanąć w tym mieście, bo inaczej region musiałby zapłacić karę około 220 mln zł za niedostosowanie systemu gospodarki odpadami.

Białostocka spalarnia

Również w Białymstoku spalarnia ma stanąć do końca 2015 roku. Odpowiadać będzie za nią firma Budimex, która umowę podpisała już 31 sierpnia bieżącego roku. W nowoczesnym zakładzie unieszkodliwiania odpadów zutylizowanych zostanie około 120 tys. ton odpadów z Białegostoku jak i sąsiednich gmin. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych powstanie przy ul. Andersa, i kosztować będzie 650 mln złotych, z czego 210 mln zł pochodzić będzie z środków unijnych.

Poznań spalarnia

W Poznaniu wciąż nie wiadomo, kto będzie odpowiedzialny za wybudowanie spalarni odpadów. Firma, która weźmie się za tą inwestycję zostanie wyłoniona dopiero z końcem października. To właśnie wtedy zakończy się termin składania ofert. Aktualnie wiadomo, że w szranki stanie pięć spółek – Articulus, ITPOK Poznań, Remondis Waste to Energy (spółka Remondis), Sita-Zielona Energia oraz „Nowa energia dla Poznania”. Koszty wybudowania takiego zakładu szacowane są na około 1,04 mln złotych, z czego około 352 mln zł będzie pochodziło z środków unijnych. Spalarnia obejmie „swoimi usługami” zarówno stolicę Wielkopolski, jak i 7 sąsiednich gmin. Łącznie ma przetworzyć nawet 240 tysięcy ton odpadów.

Szczecin bez odpadów

Polska do końca 2015 roku będzie stała spalarniami. Tak przynajmniej można wywnioskować z terminów, jakie dostają wykonawcy takowych obiektów. Nie inaczej ma się sprawa w Szczecinie, gdzie za tamtejszą spalarnię odpadów komunalnych odpowiadać będzie konsorcjum Mostostal Warszawa. Cała inwestycja ma być warta okrągłe 666 mln zł. Unia wspomoże warszawską firmę kwotą 255 mln zł. Z kolei 280 mln zł dostanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 60 mln zł dołoży Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Corocznie Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów pozbędzie się 150 tysięcy ton śmieci.

Spalarnia w Koninie w budowie

Przetarg na spalarnię odpadów komunalnych w Koninie ogłoszono w połowie grudnia 2011 roku. Firmę, która będzie odpowiedzialna za wybudowanie tegoż obiektu wyłoniono w sierpniu tego roku i zostało nią konsorcjum firm Integral Enigneering und Umwelttechnik, Erbud oraz Introl. Koninska spalarnia weźmie pod swoją opiekę aż 30 gmin i rocznie przerobi około 94 tysięcy ton odpadów. Całość kosztować będzie mniej więcej 364 mln zł.