Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia odpadów dla szpitala. Czy warto zainwestować w spalarnię przyszpitalną?

Co roku szpitale produkują dużo ponad 200 tysięcy ton odpadów medycznych. Jak łatwo się domyślić, część z nich jest nieszkodliwa, ale część może być określana jako „odpady zakaźne”. Jak więc sobie z nimi poradzić? Chociażby budując przyszpitalną spalarnię odpadów.

Oczywiście odpady medyczne nie powstają wyłącznie w szpitalach. Wytwarzają je zarówno prywatne kliniki, sanatoria, gabinety lekarskie czy dentystyczne itd. Dlatego warto pomyśleć o przyszpitalnym budynku, w którym dochodziłoby do utylizacji takowych odpadów. I choć inwestycja na pewno nie byłaby tania, to w nawet niewielkim mieście byłoby to opłacalne.

Spalarnia odpadów medycznych dla szpitala

Chociażby dlatego, że łatwo byłoby namówić do dołożenia odpowiedniej sumy instytuty medyczne i inne zakłady wytwarzające odpady medyczne. Wówczas nawet lokalny dentysta nie musiałby się martwić o to, co dzieje się ze śmieciami.

Najważniejsze jest jednak to, że takie odpady to zagrożenie dla zdrowia nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i szpitalnych pracowników, pacjentów oraz gości. Spalanie to świetna metoda na pozbycie się niechcianych śmieci w sposób zarówno ekologiczny, jak i bezpieczny dla zdrowia.

Poza tym, należy pamiętać, że odpadów zakaźnych nie można poddawać odzyskowi, czyli niczego z nich produkować, a jedynie utylizować w specjalnych spalarniach. Gdyby mieć taką spalarnia odpadów dla szpitala…

Ale w Polsce jest z tym problem. Nie tylko dlatego, że inwestycja jest droga. Również między innymi dlatego, że ludzie nie chcą żyć przy spalarni. Choć brzmi to absurdalnie, to taka jest prawda. Jak sobie z tym poradzić pokazały między innymi: Centrum Onkologii w Gliwicach, Warszawie czy Bydgoszczy.

Nie taka spalarnia straszna

Tam Zakład Utylizacji Odpadów Medycznych jest prowadzony bardzo dobrze, dzięki czemu nie skarżą się ani mieszkańcy, ani pacjenci. Właściwie wszystkim jest to na rękę. Jak tego dokonano? Chociażby instalując czujniki na kominach, które co pół godziny kontrolują co się z tych kominów wydobywa, czy udostępniając wyniki takich pomiarów na stronie internetowej. Każdy może więc się dowiedzieć, czy jest truty przez zakłady czy może jednak nie.

>>Jak działa spalarnia odpadów? Nie tylko medycznych  

Należy też pamiętać, że spalarnia odpadów medycznych przy szpitalu musi być jeszcze bardziej zadbana niż przeciętna spalarnia w Polsce. To ona utylizuje odpady zakaźne, więc częściej pojawiają się w niej kontrole, a jeśli chociażby jedna poszła nie tak, zakład może zostać natychmiast zamknięty.