Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia odpadów w Poznaniu. Trzy oferty na spalarnię

W przetargu na budowę spalarni odpadów w Poznaniu złożono trzy oferty. Spalarnia śmieci w Poznaniu ma być inwestycją realizowaną w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jak podaje portal wnp.pl jeszcze w 2011 roku do przetargu na wybór partnera budowy spalarnia odpadów w Poznaniu stanęło 11 firm i konsorcjów. Ostatecznie udało się wyłonić finałową piątkę, z której trzy podmioty złożyły oferty przetargowe. Oto co zaproponowali potencjalni partnerzy inwestycji.

Sita-Zielona Energia (spółka powiązana z GDF Suez) – 724,8 mln zł; 854,22 mln zł. Oferta ITPOK Poznań (spółka należąca do E.ON) – 696,2 mln zł; 1,179 mld zł. Oraz Articulus (spółka angielskiej firmy Wheelabrator) – 856,68 mln zł; 1,259 mld zł. Decydującymi o rozstrzygnięciu przetargu czynnikami mają być w pierwszej kolejności cena i wynagrodzenie wykonawcy, a następnie podział ryzyk związanych z inwestycją.

Poznań dołączy do mapy polskich spalarni

Budowa spalarni śmieci w Poznaniu to jedna z największych tego typu inwestycji w kraju. Kontrakt obejmuje między innymi obejmuje zaprojektowanie, sfinansowanie oraz zarządzanie i utrzymanie spalarni oraz zaprojektowanie, sfinansowanie i wybudowanie instalacji do demontażu odpadów wielkogabarytowych. Wydajność spalarni w Poznaniu ma wynosić 240 tys. ton śmieci rocznie. To zaspokoi potrzeby aglomeracji oraz dziewięciu przyległych gmin. Poznański zakład dołączy do polskiej mapy spalarni. Obecnie planowana jest budowa tego typu zakładów w: Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie, Koninie i Białymstoku.

 

Więcej na wnp.pl