Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Bydgoszczy wybudowana przez Włochów

Umowę z miejską spółką ProNatura z Bydgoszczy na budowę spalarni odpadów podpisały dwie włoskie firmy.  Astaldi i Termomeccanica Ecologia deklarują, że spalarnia w Bydgoszczy powstanie w mniej więcej 3 lata. Jak czytamy na stronie internetowej Astaldi – kontrakt jest wart 95 mln Euro.

Kontrakt podpisany został na zaprojektowanie i zbudowanie spalarni dla elektrowni, będzie składać się z dwóch linii spalania o łącznej mocy nominalnej 180.000 ton/rok przetworzonego odpadów.

Zakład będzie spalał odpady i przerabiał je na energię elektryczną oraz ciepło centralnego ogrzewania, które zostaną wprowadzone do sieci miejskiej obsługującej miasta Bydgoszcz i Toruń. Będzie działał 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez co najmniej 7800 godzin rocznie. Kontrakt obejmuje również budowę stacji do odbioru odpadów oraz stację kompostowania.

Spalarnia w Bydgoszczy za 4 lata

Prace rozpoczną się na początku 2013 roku i potrwa około 3 lat. Projekt budowy spalarni w Bydgoszczy jest częścią szerokiego programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej na budowę zakładów produkujących energię w wyniku przekształcenia odpadów.

Dalej w informacji prasowej czytamy, że dzięki temu kontraktowi, Grupa Astaldi umocni swoją pozycję w Polsce – kraju, o potencjale rozwoju. Grupa bierze już udział w realizacji kontraktów na budowę drugiej linii metra w Warszawie (800 mln EUR) oraz linii kolejowej Warszawa-Łódź.

Spalarnia powstanie na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

>>Spalarnia w Krakowie, czyli ekologia i architektura