Spalarnia w Olsztynie ma szansę stać się tańszą alternatywą zasilania w energię elektrociepłowni. Energia z odpadów to znakomita alternatywa dla drogiego systemu zasilania miejskiej elektrociepłowni gazem. Wielu mieszkańców z zainteresowaniem przygląda się pomysłowi spalarni.
Spalarnia w Olsztynie ma szansę stać się alternatywą dla bardzo drogiego gazowego systemu zasilania elektrociepłowni w ciepło. Stolica Warmii ma problem. Miasta nie stać na wartą ponad 400 milionów elektrociepłownię zasilaną gazem ziemnym.
Mówią o tym eksperci i zwykli mieszkańcy. Problem zdaje się dostrzegać olsztyński magistrat. Jak pisze Gazeta Wyborcza Olsztyn podczas ostatnich konsultacji społecznych pojawił się wysunięty przez specjalistów pomysł powiązania elektrociepłowni z miejskim systemem gospodarowania odpadami komunalnymi.
Energia z odpadów. Co daje spalarnia śmieci
Krótko mówiąc chodziłoby o budowę powiązanej z elektrociepłownią spalarni odpadów. Dzięki temu miasto pozbywało by się tysięcy ton miejskich odpadów, a elektrociepłownia zyskałaby źródło taniej energii cieplnej. Dodatkowo spalarnia, to inwestycja znacznie tańsza od budowy specjalnej kotłowni gazowej. Spalarnia nie wymaga zasilania w gaz, za który też trzeba płacić.
Na rozwiązaniu skorzystałaby elektrociepłownia, miejski budżet i sami mieszkańcy Olsztyna. Jak donoszą lokalne media większość uczestników debaty była za odrzuceniem pomysłu budowy kombinatu na gaz i zastąpieniem go spalarnią odpadów.
Olsztyn może każdego roku dostarczyć blisko 100 tys. ton odpadów. Przy niewielkim uzupełnieniu o inne paliwa, spalarnia byłaby w stanie pokryć zapotrzebowanie miasta na ciepło. Mariusz Rychcik dyrektor Regionalnego Centrum Projektów Środowiskowych w WFOŚiGW w Olsztynie przekonywał: – Nie widzę zagrożenia w budowie instalacji energetycznej w oparciu energię z odpadów.
Przedsięwzięcia energetyczne są bardzo rentowne, mogą być finansowane ze źródeł prywatnych czy publicznych. Podobne instalacje powstają w woj. pomorskim, mazowieckiego. Jeśli Olsztyn zdecydowałby się na budowę miejskiej spalarni, dołączyłby tym samym do grona największych miast w Polsce, które zdecydowały się zainwestować w tę formę pozyskiwania energii z odpadów.