Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Poznaniu: SITA jeszcze bez umowy

Jest protest ws wyboru SITA Zielona Energia na wykonawcę spalarni w Poznaniu. Wybór wykonawcy oprotestowała spółka Articulus.Przypomnijmy SITA Zielona Energia wygrała przetarg na spalarnię odpadów w Poznaniu. Wykonawca ma wybudować zakład termicznej obróbki odpadów za kwotę 725 mln złotych. Tymczasem podpisanie ostatecznej umowy z wykonawcą odsuwa się w czasie. Bo wybór zakwestionował firma Articulus. Jak podaje portal wnp.pl firma zażądała odtajnienia dokumentów oferty SITA, tym samym podważając. Krajowa Izba Odwoławcza ogłosiła pierwszy termin rozprawy na 9 stycznia.

Articulus to jeden z trzech podmiotów, który wszedł do finałowej rozgrywki przetargu na spalarnię w Poznaniu. Firma jednak zaproponowała ofertę (856,68 mln) o ponad 100 mln droższą niż SITA. Ale przy wyborze oferty brano pod uwagę następujące podział zadań i ryzyk związanych z przedsięwzięciem pomiędzy zamawiającym i partnerem prywatnym. Ostatecznie SITA uzyskała
89,31 pkt., a tylko Articulus 67,7 pkt.

 

>>SITA Zielona Energia ze spalarnią w Poznaniu

 

Zakład w Poznaniu wpisuje się w mapę polskich spalarni jako jeden z największych tego typu zakładów. Spalarnia ma przetwarzać rocznie 210 tys. ton odpadów i obsługiwać około 740 tys. mieszkańców z Poznania i okolic. Zakład również będzie produkował energię z odpadów prąd oraz ciepło.