Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Kopenhadze: Stok narciarski w spalarni?

W Danii powstaje pierwsza spalarnia odpadów pełniąca jednocześnie funkcję stoku narciarskiego. Kopenhaga zbuduje spalarnię, która będzie największą atrakcją turystyczną miasta. Podczas, gdy w Polsce prawie każdy plan budowy spalarni wywołuje fale oburzenia i krytyki. władze Kopenhagi nie boją się mówić, że budowana spalarnia będzie atrakcją turystyczną miasta.

Duńczycy budują spalarnię odpadów, która będzie produkowała ciepło dla mieszkańców, a po jej dachu szusować będą narciarze. Na dodatek cała budowla to przykład wyszukanej nowoczesnej architektury z najwyższej półki. Taka będzie spalarnia w Kopenhadze.

Spalarnia w Kopenhadze. Fot. Big Architects

Jak pisze serwis tvn24.pl projekt powstaje w samym sercu Kopenhagi w miejscu dawnej elektrociepłowni. Amagerforbraending będzie unikalnym w skali europejskiej połączeniem ośrodka sportowego i ekologicznej spalarni śmieci. Spalarnie nie mają dobrej prasy. Kojarzą się z dymem i zanieczyszczeniami. Władze stolicy Dani nie chciały to zmienić. Dlatego postanowiły, że tamtejsza spalarnia będzie miejscem przyjaznym dla mieszkańców.

Spalarnia w Kopenhadze. Cud architektury

 

Oprócz parametrów technicznych spalarnia ze stokiem narciarskim musiała się wyróżniać niebanalną architekturą oraz spełniać funkcja użyteczne dla mieszkańców. Najlepszy okazał się pomysł uznanego w Danii biura architektonicznego Bjarke Ingels Group.

Sami architekci mówią o zrównoważonym rozwoju hedonistycznym. Co to dokładnie znaczy? W luźnym tłumaczeniu wyśrubowane normy środowiskowe. Spalarnia będzie emitować do atmosfery jedynie parę wodną oraz dwutlenek węgla.

Z dachu spalarni w Kopenhadze będzie zakręcać wzdłuż elewacji stok narciarski prowadzący do samej podstawy budynku. Stok będzie czynny przez cały rok, a wszystko za sprawą granulatu z recyklingu, po którym będą szusować narciarze. Co ciekawsze zamiast wyciągu na dach spalarni (jednocześnie początek trasy zjazdowej) znajdujący się na wysokości 100 metrów będzie wjeżdżała winda, której przeszklony szyb prowadzi wzdłuż komina spalarni. Z windy będzie można obserwować pracę wewnątrz zakładu.

No, ale takie rzeczy to tylko w Danii. Spalarnia odpadów komunalnych Amagerforbraending ma ruszyć w 2016 roku.