Bezpieczna energia z odpadów

Ustawa śmieciowa zmieniona. Sejm za częścią poprawek

Ustawa śmieciowa częściowo zostanie znowelizowana. Sejm przegłosował niektóre poprawki, za którymi lobbowały samorządy.

Według znowelizowanej ustawy śmieciowej 2013 gminy będą mogły naliczać stawki według różnych metod, a nie jak to było dotąd tylko według jednej. Nie przeszedł za to najważniejszy pomysł samorządowców, poprawkę zgłosiło SLD a za była Solidarna Polska, mianowicie wyłączenie z konieczności udziału w przetargach spółek komunalnych i powierzenie im gospodarki odpadami.

Czemu gminy chciały różnego sposobu naliczania opłat za śmieci? Bo trudno było objąć wszystkich jedną metodą ich naliczania. Wiele osób czuło się pokrzywdzonych. Np. mieszkańcy domków podlewający ogródki nie chcieli opłat według zużycia wodą. Ale dla ich sąsiadów z bloków ta sama metoda mogła być już korzystna. Stąd naciski gmin zmierzające do uelastycznia sposobów naliczania opłat śmieciowych.

Znowelizowana ustawa śmieciowa przełamie impas?

Projekt nowelizacji ustawy śmieciowej wsparli również urzędnicy ministerstwa środowiska, uznając argumenty samorządowców za jak najbardziej racjonalne i uzasadnione. Obecna nowela daje szansę na przełamanie impasu w wielu gminach i miastach w sprawie naliczania opłat za śmieci. Od wyboru  metody naliczania opłaty śmieciowej wstrzymały się miedzy innymi Warszawa i Gdańsk.

Skutki ustawy śmieciowej odczujemy wszyscy 1 lipca 2013 roku. Już teraz sprawdź pełny harmonogram wdrażania ustawy śmieciowej w życie.