Nowe przepisy ustawy śmieciowej, które wejdą w życie w lipcu 2013 roku, powodują obawy części ekspertów. Specjaliści z branży śmieciowej obawiają się, że ustawa o zachowaniu czystości w gminach może doprowadzi do nadużyć i zawyżania cen wywozu odpadów komunalnych. 1 lipca 2013 roku wychodzą nowe przepisy ustawy śmieciowej o wywozie odpadów komunalnych. Ten obowiązek będzie spoczywał na samorządach, które w całości wezmą odpowiedzialność za politykę śmieciową na swoim terenie. Każdy mieszkaniec musi rozwiązać dotychczasową umowę. Bo od tej pory będzie płacił stałą opłatę gminie, a ta podpisze umowę na wywóz śmieci.
Dzięki temu, wskazuje część ekspertów, firmy, które będą realizowały w drodze przetargu wywóz odpadów zwiększą swój zasięg, co automatycznie powinno przełożyć się na obniżenie opłat. Druga strona tego rozwiązania jest taka, że na terenie danej gminy firma realizująca wywóz odpadów nie będzie miała żadnej konkurencji. Co jak wskazują sceptycznie nastawieni specjaliści może mieć fatalne skutki.
USTAWA śMIECIOWA SPRZYJA MONOPOLISTOM?
Jak pisze portal Interia.pl rozwiązaniami zaproponowanymi w ustawie śmieciowej zaniepokojeni są Zdaniem Darii Kulczyckiej z Konfederacji Pracodawców Lewiatan, przetargi mogą być polem nadużyć. Twierdzi ona, że gminy mogą chcieć przekazać wywóz nieczystości firmom powiązanym z samorządami. Jeśli do tego dojdzie, może się okazać, że ceny za wywóz będą wyższe niż w czasie obowiązywania dotychczasowych przepisów.
Portal przypomina również, że sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego szefowa również obawia się, że przepisy ustawy śmieciowej mogą doprowadzić do powstawania praktyk monopolistycznych oraz zmów na rynku.
Obecnie nad wyborem odbiorcy odpadów komunalnych pracuje Warszawa. To olbrzymi rynek wart bardzo duże pieniądze. Z pewnością walka będzie zacięta. A UOKIK zapowiada, że bacznie się będzie przyglądał przetargom wokół ustawy śmieciowej.