Bezpieczna energia z odpadów

W Grodzisku boją się spalarni w parku rozrywki. Czyli plotki o spalarni

Spalarnia śmieci zamiast parku rozrywki. Ta nieprawdziwa informacja zelektryzowała mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Mieszkańcy przestraszyli się, że zamiast Adventure World Warsaw powstanie spalarnia odpadów. Zakład utylizacji powiązany z parkiem owszem powstanie, ale kilkadziesiąt kilometrów dalej.

W Grodzisku Mazowieckim pod Warszawą ma powstać park rozrywki – Adventure World Warsaw. Będzie to jedna z największych atrakcji tego typu w Europie. Większość mieszkańców do inwestycji podeszła entuzjastycznie, aż do czasu, kiedy Grodzisk obiegła plotka, że za parkiem rozrywki kryje się spalarnia śmieci. Jak donosi portal wpr.pl w mieście zawrzało. Wielu mieszkańców przestraszyło się, że za karuzelami kryje się zakład termicznej utylizacji odpadów.

Właściwie panikę wywołało samo hasło spalarnia odpadów rzucone przez kogoś, ale dokładnie nie wiadomo kogo. Od razu pojawiły się opowieści o tonach śmieci walających się po ulicach Grodziska i setkach wywrotek zmierzających do parku rozrywki. Apokaliptyczną wizję uzupełniły pogłoski o smrodliwych kłębach dymu wydobywających się wysokiego niczym Pałac Kultury komina spalarni.

PLOTKI O SPALARNI

Na łamach portalu wpr.pl burmistrz miasta – Grzegorz Benedykciński – szybko uspokoił mieszkańców, że na terenie Adenture World Warsaw żadnego komina ze spalarnią nie będzie. Owszem inwestorzy poważnie traktują problem śmieci, które park przecież będzie generował. Ale zakład utylizacji i przetwarzania odpadów powstanie nie obok diabelskiego koła, tylko kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Zakład będzie powiązany ściśle z parkiem rozrywki. I z pewnością nie będzie szkodził mieszkańcom.

Naprzeciwko plotkom dobrze postawić argumenty poparte statystyką. Park rozrywki ma być największym obiektem tego typu w Europie Środkowo Wschodniej. Z powierzchnią 240 ha będzie przyjmował dziesiątki jeśli nie setki tysięcy gości miesięcznie. Taki obiekt będzie generował ilość śmieci i odpadów porównywalną ze średniej wielkości miastem. Nic dziwnego, że inwestycja zakłada powiązanie parku z nowoczesnym zakładem utylizacji. Dodatkowo moc przerobowa, 120 tys. ton śmieci, pozwoli na uzyskanie sporych zasobów energii, powstających w procesie utylizacji odpadów pochodzących z Adventure World Warsaw.

KTO SIĘ BOI SPALARNI?

Szkoda, że w przypadku spalarni odpadów już na starcie emocje zazwyczaj biorą górę nad faktami. Tak jak w Grodzisku. W wielu krajach UE zakłady termicznej utylizacji odpadów z powodzeniem są stosowane jako rozwiązania dla aglomeracji, ale również sprawdzają się w mniejszej skali. Jako remedium na śmieciowe problemy choćby w zakładach produkcyjnych.

>>Odpady w Rudzie Sląskiej. Co z nimi zrobić? Ruszyły konsultacje społeczne