Bezpieczna energia z odpadów

Ceny śmieci 2013. W spółkach komunalnych 300 proc. drożej?

Ceny śmieci w 2013 roku mają wzrosnąć. Niektórzy eksperci przewidują, że wywóz śmieci najbardziej może podrożeć w gminach, które zlecą go spółkom komunalnym. Z kolei gminy obawiają się monopolu śmieciowych gigantów.

Ceny śmieci w 2013 roku coraz bardziej elektryzują samorządowców i mieszkańców. Gminy zastanawiają się jak naliczać opłaty za wywóz odpadów i jakie przyjąć stawki. Coraz głośniej mówi się, że przez ustawę śmieciową będzie drożej. Wiele gmin posiadających spółki komunalne nie chce (zgodnie z wymogami ustawy śmieciowej) rozpisywać przetargów na wywóz śmieci.

Boją się cen dumpingowych i monopolu śmieciowych gigantów. Monopolu, który zdaniem gmin doprowadzi do gwałtownego wzrostu ceny śmieci w następnych latach. Tymczasem jak pisze Gazeta Prawna powołując się na ekspertów PKPP Lewiatan śmieci podrożeją, ale w gminach obsługiwanych właśnie przez spółki komunalne.

Ceny śmieci w 2013 roku o 300 proc. w górę

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów spółki komunalne nie będą musiały konkurować z nikim. Skutkiem tego będzie niska jakość usług i rosnące ceny śmieci. Dziś spółki tanio wywożą odpady, bo te trafiają na składowiska. Ale w czerwcu przyszłego roku, będą musiały płacić więcej, bo przepisy obligują Polskę do redukcji liczby odpadów składowanych na wysypiskach.

Ci sami eksperci wskazują, że prywatne firmy będą w drodze konkurencji obniżać ceny, dzięki czemu podwyżki cen śmieci nie będą takie dotkliwe. A jak pisze GP w przypadku spółek komunalnych podwyżki mogą sięgnąć nawet 300 proc.