Bezpieczna energia z odpadów

Ekologiczny nawóz ze zużytych komputerów?

Ekologiczne komputery, które wraz z końcem pracy zostaną przerobione na kompost? Brzmi absurdalnie? Facebook chce stworzyć biodegradowalne obudowy komputerów.

Rozwiązanie rodem z filmów science fiction ma być ekologiczne i sprawić, że tony zużytego sprzętu elektronicznego i komputerowego przestaną zaśmiecać naszą planetę. Jak pisze magazyn Wired Facebook, znany z licznych pro środowiskowych akcji, postanowił zająć się tematem na poważnie. Szefowie firmy chcą stworzyć komputery, które po wyrzuceniu byłyby biodegradowalne i zamieniał się w niegroźny kompost.

Kompost na serwerze

Ekologiczne przedsięwzięcie realizowane jest pod szyldem Open Computer Project. Firma zaprosiła do konkursu studentów amerykańskiej uczelni Purdue University. Cel – wynalezienie obudowy komputera, która po okresie eksploatacji zamieni się w czysty nawóz. Facebook chce nawozić ziemię dawnymi obudowami swoich serwerów.

A to sporo plastyku i innych tworzyw, bo współczesne serwerownie nierzadko zajmują całe hektary powierzchni. Poza tym z rozwiązania takiego utylizowania zapewne mogliby skorzystać liczniejsi producenci i użytkownicy sprzętu komputerowego. Cóż ta informacja powinna chyba w pierwszej kolejności zainteresować rolników.

>>Czytaj także o instalacji do produkcji paliwa z odpadów