Bezpieczna energia z odpadów

Wywóz śmieci. Gminy nie rozpisują przetargów, a MŚ ponagla

Ministerstwo Środowiska ponagla gminy w sprawie organizowania przetargów na wywóz śmieci. Ustawa śmieciowa zacznie obowiązywać za kilka miesięcy. MŚ złości, że samorządy sprawę wywozu śmieci zostawiają na ostatnią chwilę. Ale urzędnicy zapomnieli, że ustawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego.

– Samorządowcy powinni oswoić się z koniecznością organizowania przetargów na wywóz śmieci na swym terenie; planu B nie będzie – grzmiał niedawno na posiedzeniu jednej z sejmowych komisji Tadeusz Woźniak podsekretarz stanu MŚ. Skąd ta irytacja urzędników? Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, krótko nazywana ustawą śmieciową, nakazuje gminom rozpisanie przetargów na odbiór i utylizację śmieci ze swojego terenu.

Ale wiele gmin, zwłaszcza tych posiadających spółki komunalne (takich jest blisko 800), przetargów nie chce rozpisywać. Boją się monopolu ze strony śmieciowych gigantów. Dlatego ustawa śmieciowa trafiła do TK. Skierowali ją radni Inowrocławia powołując się na unijne przepisy, które pozwalają na zlecanie spółkom komunalnym wywozu śmieci poza przetargiem.

Wcześniej stanowisko władz Inowrocławia wsparły m.in.: Gdańsk, Szczecinek, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolskich, Warmiński Związek Gmin, Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz Związek Bieszczadzkich Gmin Pogranicza.

Wywóz śmieci w gminach. Pomysłów brak

Ale póki co samorządy mają czas tylko do połowy 2013 roku na rozpisanie przetargów na wywóz śmieci w gminie. Tak mówi ustawa. A przedstawiciel ministerstwa podkreśla, że w żadnym wypadku nie ma możliwości odstąpienia od trybu przetargowego. Samorządowców wsparli posłowie SLD i PSL zgłaszając poprawkę do ustawy śmieciowej. Mimo to Woźniak zapewnia, że rząd żadnych zmian nie planuje.

Wcześniej MŚ zbadało jak gminy realizują zapisy ustawy i jak będą wyglądały śmieci 2013. Okazuje się, że 73 proc. gmin nie podjęło jeszcze prac związanych z określeniem specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla przetargów na wywóz odpadów. Prace wstępne podjęło 21 proc. gmin. Zaawansowane zaledwie 1,7 proc. gmin.

Nic dziwnego skoro ledwie połowa gmin wie jak i w jakiej wysokości zamierza naliczać opłaty za wywóz śmieci. Jeszcze gorzej jest jeśli chodzi o ekologię. Ustawa śmieciowa zakłada zwiększoną segregację śmieci. Taką segregację mają zapewnić gminy. Sęk w tym, że aż 80 proc. z nich nie ma pojęcia jak będzie to robić.