Bezpieczna energia z odpadów

Śmieci z wysypisk. Czyli landfill mining i prawdziwa skarbnica surowców wtórnych

Śmieci z wysypisk mogą stać się prawdziwą żyłą złota. Na wysypiskach śmieci znajdują się nie przebrane zasoby rud metali przydatnych w elektronice. Eksperci przewidują, że śmieci z wysypisk już wkrótce staną się znakomitym źródłem surowców wtórnych. Nowy trend nazywa się „landfill mining”.

Jak pisze Suddeutche Zaitung wysypiska śmieci, to prawdziwe rezerwuary cennych u rzadkich metali. Prawdopodobnie już niedługo śmieci z wysypisk staną się znakomitym uzupełnieniem naturalnych źródeł metali szlachetnych czy rzadkich. Stefan Gäth z Uniwersytetu w Gießen już od kilku lat prowadzi badania nad możliwościami powtórnego wykorzystania śmieci.

 

Jak zauważa naukowiec, przez dziesiątki lat pozbywaliśmy się bezmyślnie bardzo wielu naprawdę cennych surowców i zasobów naturalnych. Teraz jego ekipa bada dzień w dzień nieczynne wysypisko wysypisko chcąc gruntownie poznać jego zawartość. Badania pozwolą ustalić jakie skarby kryją inne niemieckie wysypiska. I jaki potencjał te wysypiska posiadają od względem recyklingu i możliwości powtórnego wykorzystania składowanych na nich odpadów.

 

>>Spalarnie w Polsce. Mapa polskich spalarni

 

Dokładnie rzecz ujmując badacze zajmują się tzw. „landfill mining”, czyli coraz popularniejszym tematem odzyskiwania i przetwarzania odpadów przemysłowych i górniczych. W całych Niemczech prace badawcze trwają na ponad 60 wysypiskach śmieci. W ich badaniach przewija się praktycznie cała tablica Mendeljewa z żelazem, miedzią i aluminium na czele i wiele rzadkich znajdujących zastosowanie w przemyśle, elektronice i biopaliwach.

 

Landfill mining. Śmieci z wysypisk mają wartość

 

Jak podkreśla cytowany przez gazetę naukowiec odzyskanie wszystkich metali z wysypisk zaspokoiłoby potrzeby niemieckiej gospodarki na dwa lata. Ale w badaniach ważniejsza jest wiedza na temat oszczędniejszego gospodarowania odpadami w przyszłości. Poza tym badania to po raz pierwszy podejmują kwestię komercyjnego wykorzystania wysypisk.

Projekt zmierza w kierunku bardziej racjonalnej segregacji śmieci na wysypiskach i ich skutecznego recyklingu. Odzyskiwanie surowców wtórnych na wysypiskach oznacza regularną likwidację śmieciowych hałd. A patrząc w kontekście rosnących cen metali i surowców rozwój technologi landfill mining.

 

>>Stena Ekostacja. W Warszawie zachęcają do segregowania śmieci

 

Niemieccy naukowcy zwracają zwłaszcza uwagę na potencjał jaki tkwi w wysypiskach w USA. Ale na naszym polskim podwórku recykling śmieci z wysypisk również ma przyszłość. Zwłaszcza jeżeli przyjrzymy się liczbom, które mówią same za siebie. Nad Wisłą aż 83 proc. śmieci jest składowanych na wysypiskach. Więc może i u nas warto odpowiednie instytucje zainteresować tematem landfill mining?