Afganistan boryka się z problem amunicji wymagającej utylizacji. Wcześniej wywożono ją do Wielkiej Brytanii. Ale znacznie tańszym rozwiązaniem okazała się spalarnia amunicji.
Spalarnia odpadów to doskonały sposób na poradzenie sobie z utylizacją amunicji małego kalibru. Taka instalacja działa w Camp Bastion w Afganistanie. Wcześniej przeterminowaną amunicję trzeba było zbierać i wywozić zagranicę. W gorącym klimacie Kaukazu amunicja nie powinna być w użyciu dłużej niż sześć miesięcy. Po tym terminie amunicja staje się niebezpieczna dla żołnierzy. Sposobem jej pozbycia się było zazwyczaj pakowanie i wywożenie z terenu działań frontowych. Ale to metoda droga i niebezpieczna, bo amunicja może eksplodować w trakcie transportu.
Z frontową odsieczą przyleciała do Afganistanu kontenerowa spalarnia przeznaczona do utylizacji zbędnej amunicji. Rozwiązanie znacznie tańsze niż wożenie amunicji do kraju. Służy również do niszczenia amunicji skonfiskowanej przez wojskowych na terenie Afganistanu. Spalarnia przyleciała do Afganistanu największym samolotem transportowym świata An. Cała instalacja mieści się w jednym kontenerze. Ten wyposażony jest w praktyczne okiennice i stopki. Dzięki temu spalarnia zaraz po wypakowaniu jest gotowa do pracy.
Spalarnia amunicji zamiast poligonu
Do kontenera prowadzi transporter, który pozwala na umieszczenie amunicji w komorze spalania. Piec, w którym amunicja jest utylizowana ma kształt walca. Urządzenie jest wzmocnione, tak aby zachować odporność na eksplozję. Amunicja poddawana jest działaniu wysokiej temperatury dzięki czemu zostaje w pełni unieszkodliwiona. Pozostałości po procesie spalania to przede wszystkim złom różnych metali, który usuwany jest na zewnątrz. Instalacja działa szybko, sprawnie i pozostawia niewiele produktów ubocznych, które w większości poddają się recyklingowi.
Jak widać spalarnia odpadów może dać sobie radę nawet w niesprzyjających warunkach bojowych Afganistanu. Spalanie amunicji, to sposób jej utylizacji nie tylko dla krajów ogarniętych wojną. To także alternatywa dla rodzimych wojskowych, bo spalarnia pozwala ograniczyć koszty detonowania zużytej amunicji.