Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnia w Bydgoszczy i kampania edukacyjna

Spalarnia w Bydgoszczy budziła emocje wśród mieszkańców. Teraz budowie bydgoskiej spalarni towarzyszy ekologiczna kampania edukacyjna „dalEKOwzroczni”.

Kampania społeczno edukacyjna „dalEKOwzroczni” będzie towarzyszyć budowie spalarni odpadów dla Bydgoszczy i Torunia. Projekt potrwa trzy lata. Eko kampania skierowana jest przede wszystkim do szkół w regionie. Jej twórcy pragną propagować ekologiczne postawy wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy chcą szerzyć wiedzę na temat segregacji odpadów i recyklingu.

Tzw. ekobus, czyli laboratorium na kółkach, odwiedzi przeszło 300 szkół. W czasie jego podróży ekologia i problemy związane ze śmieciami będą tematami 2 tys. godzin zajęć edukacyjnych. Ale w szkoleniach wezmą udział nie tylko uczniowie, ale również urzędnicy, samorządowcy, nauczyciele. Kampania trafi ze swoim przesłaniem także do lokalnych mediów.

– Kampania edukacyjna to świetny krok – uważa ekspert Ignacy Kacperek, ekspert w dziedzinie ochrony środowiska – spalarnia w Bydgoszczy to ważna inwestycja, która pomoże rozwiązać część problemów z odpadami w regionie, ale równie ważne jest budowanie świadomości ekologicznej – dodaje ekspert.

Spalarnia i recykling przeciw odpadom

Spalarnia to tylko jedno z ogniw łańcucha unieszkodliwiania odpadów. Równie ważne są segregacja i recykling śmieci, ale te wiążą się z wieloletnim budowaniem świadomości. I temu właśnie ma służyć kampania dalEKOwzroczni.

Spalarnia w Bydgoszczy zostanie zbudowana do 2015 roku. Zakład termicznej utylizacji odpadów będzie pracować 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Rocznie ma przerabiać około 180 tys. ton odpadów z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin. Z odpadów powstanie energia

– około 54 tys. Mwh prądu oraz 648 tys. GJ ciepła rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego bydgoskiego osiedla.

Spalarnia w Bydgoszczy pochłonie 400 mln złotych z tego 2,5 mln zostanie przeznaczonych na kampanię ekologiczną.