Bezpieczna energia z odpadów

Spalarnię w Poznaniu zbuduje SITA

W końcu został rozstrzygnięty przetarg na budowę spalarni w Poznaniu. Spalarnia w Poznaniu zostanie wybudowana przez firmę SITA Zielona energia. Zakład termicznej utylizacji odpadów dla Wielkopolski ma powstać do 2016 roku.

Spalarnia w Poznaniu to jedna sześciu największych tego typu inwestycji w Polsce. Budowa zakładu pochłonie 724 miliony złotych. Do przetargu stanęło, aż 11 firm z kraju i zagranicy. Ostatecznie najlepsza okazała się oferta SITA Zielona Energia we współpracy z francuskim Suez Environnement.

 

 

>>Mapa polskich spalarni

 

 

Spalarnia w Poznaniu powstanie w ramach tzw. partnerstwa publiczno prywatnego. To oznacza, że choć właścicielem zakładu będzie miasto Poznań, to wykonawca, będzie mógł użytkować zakład przez najbliższe 25 lat. Koszt budowy zakładu  to ponad 725 milionów złotych i będzie. Sfinansowany zostanie przez akcjonariuszy spółki SITA Zielona Energia oraz konsorcjum trzech banków – Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Spalarnia w Poznaniu, recepta na odpady komunalne

Same prace budowlane przy poznańskie spalarni wykona Hochtief, natomiast Hitachi Zosen Inova będzie odpowiadać za dostarczenie technologii do spalania odpadów.. Pozostałą sumę z 1 mld złotych (tyle warta jest całość inwestycji) pochłonie rozwój miejskiego systemu gospodarki odpadami.

Poznańska spalarnia będzie dysponowała jedną z największych mocy przerobowych w kraju. Zakład rocznie przetworzy nawet 210 tys. ton odpadów komunalnych z obszaru Poznania i przyległych gmin. Spalarnia zasili również lokalna sieć energetyczną i ciepłowniczą produkując energię z odpadów. Z zakładu będzie pochodziło nawet 78 000 MWh/prądu rocznie oraz 312 000 MWh/rok energii cieplnej.

SITA Polska jest częścią Grupy SUEZ Environnement, która zarządza 48 Instalacjami Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych na świecie o łącznej wydajności  ok. 7 milionów ton odpadów rocznie.