Bezpieczna energia z odpadów

Nowa ustawa śmieciowa? SLD chce zmienić przepisy

SLD staje murem za gminami, które nie chcą ogłaszać przetargów na wywóz śmieci. Partia chce nowej ustawy śmieciowej, która jej zdaniem wpłynie na niższe ceny śmieci i uchroni gminy przed monopolem śmieciowych gigantów.

Ustawa śmieciowa od dawna budzi gorące emocje zwłaszcza wśród samorządowców. Ale dopiero teraz SLD opowiedziało się tak zdecydowanie za nowelizacją przepisów i stworzeniem nowej ustawy śmieciowej. – Projekt ustawy i jej nowelizacji został złożony do laski marszałkowskiej. Policzyliśmy, że na 2,5 tys. gmin w całej Polsce ponad 1,2 tys. ma spółki komunalne – tłumaczył na łamach Rzeczpospolitej rzecznik SLD Dariusz Joński.

>>Polskie śmieci w liczbach

SLD zgodnie z propozycjami wielu samorządów chce, aby w ustawie znalazł się zapis, który pozwoli gminom podpisywać kontrakty na wywóz i utylizację śmieci w 2013 roku ze spółkami bez konieczności ogłaszania przetargu. Co jest zapisane w obecnej ustawie śmieciowej. Nowa ustawa śmieciowa miałaby chronić interesy spółek komunalnych.

Joński przekonuje, że tylko w ten sposób można obniżyć ceny wywozu śmieci, i nie dopuścić do ekspansji śmieciowych gigantów z zagranicy. Polityk zwraca również uwagę na ochronę miejsc pracy i jako przykład podaje łódzką spółkę komunalną, która zatrudnia 300 osób i generuje obroty roczna na poziomie 50 mln złotych.

SLD z nową ustawą śmieciową wychodzi na przeciwko radnym Inowrocławia, którzy niedawno zapisy ustawy śmieciowej zgłosili do Trybunału Konstytucyjnego.

>>Śmieci 2013 i opłata śmieciowa. Ile będą kosztować odpady w 2013 roku?